Artykuły

Moja wielka mała Pielęgnica managuańska

Moja wielka mała Pielęgnica managuańska (Parachromis managuensis) Zmieniając akwarium na trzystulitrowe, zastanawiałam się nad jego obsadą. Wybór padł na pielęgnice. Lubię piaszczyste podłoże i zawsze staram się jak najdokładniej odwzorować naturalne środowisko ryb. W swoich zbiorach miałam wiele korzeni i chciałam je wykorzystać. Długo nie mogłam zdecydować się na konkretny gatunek pielęgnic.

Czytaj więcej...

Cała prawda o roślinach in vitro

Coraz częściej na półkach sklepowych można spotkać rośliny w żelu, in vitro. Pomimo, że duża liczba większych sklepów ma je w swojej ofercie, dla wielu są wciąż nowością. Stanowią one świetną alternatywę dla roślin w koszyczkach. Rośliny w żelu posiadają wiele atutów. Łatwiej adaptują się do warunków akwariowych, zapewniają szybkie rozpoczęcie wzrostu, są pozbawione glonów, ślimaków, chorób i pasożytów ryb oraz co bardzo ważne nie przedostają się wraz z nimi do wody szkodliwe środki ochrony roślin używane przy produkcji roślin w koszyczkach w szklarni inaczej zwanymi hydroponikom.

Czytaj więcej...

Jezioro Niegocin - problemy mazurskiego jeziora

jezioroniegocin

Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Niestety boryka się ono z wieloma problemami, których powodem jest człowiek....

Czytaj więcej...

Profilaktyka w akwarium, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć.

prevencja

Czym jest profilaktyka? To bardzo proste działania hobbysty, które prowadzą do uzyskania tzw. komfortu bytowego podopiecznych. Komfort bytowy to stan, w którym ryba w akwarium czuje się idealnie, a wszelkie czynniki wpływają pozytywnie na jej rozwój nie zagrażając jej zdrowiu.

Czytaj więcej...

Emersyjna hodowla roślin akwariowych

he1

Ciekawą alternatywą dla hodowli roślin akwariowych w tradycyjnych warunkach submersyjnych (w pełnym zanurzeniu) jest hodowla emersyjna (nadwodna). Paradoksalnie hodowla emersyjna jest o wiele łatwiejsza od hodowli wodnej. W powietrzu nie występują glony, więc największa zmora akwarystów w nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Czytaj więcej...

Wpływ temperatury na rozwój embrionalny i późniejszy ryb

ikra

Poczynając od najwcześniejszego etapu życia ryb, postaram się przybliżyć Państwu ten temat oczami akwarysty, hodowcy i naukowca tak by został on dobrze zrozumiany. Temperatura wody to czynnik, jaki ma ogromny wpływ na pierwsze momenty życia ryb, późniejszy rozwój i ich egzystencję.

Czytaj więcej...

ReeFlowers BioClean - pogromcy glonów

Wiadomo, że największa zmorą akwarystów są różnorakie glony w akwarium Dlatego na rynku można znaleźć dużo różnych firm oferujących preparaty właśnie na tę uciążliwość. Różnią się one między sobą właściwie wszystkim, a wybór w sklepach jest bardzo duży. Dlatego warto zwrócić uwagę na nowość, która pojawiła się na polskim rynku.

Czytaj więcej...

Zdechła najstarsza ryba akwariowa świata

Akwarium Shedd w Chicago poinformowało, że najstarsza, znana dotąd ryba akwariowa musiała zostać uśpiona. Rogoząb przez pracowników pieszczotliwie nazywany "Dziadek" przeżył w akwarium aż 84 lata.

Czytaj więcej...

Całe tabu o L400, czyli Hypancistrus sp. L400

To kolejny mój artykuł dotyczący tematu rzadkich zbrojników, które coraz częściej goszczą w naszych akwariach kupowane między innymi od szalonych hodowców takich jak ja. To bardzo budujące, gdy ludzie przychodzący do mnie do sklepu mówią, że zaraziłem ich zbrojnikami. W ostatnich kilku dniach właśnie takich kilkanaście osób trafiło do mnie i to nakręciło mnie do napisania kolejnego artykułu i odkrycia kolejnego tabu.

Czytaj więcej...

Hypancistrus sp. L333

hyp333

Artykuł specjalisty w hodowli zbrojników - Aleksandra Stefaniaka. Opisuje przebieg tarła oraz wychów młodych Hypancistrus sp. L333

Czytaj więcej...

Cała prawda o L201

l201m

Czytając w internecie na różnych forach wypowiedzi poważnych hodowców zbrojników i tych mniej poważnych doszedłem do wniosku, że czas obnażyć całą prawdę o L201, by rozpropagować trochę swojej pasji rybami zbrojnikowatymi wśród akwarystów.

Czytaj więcej...

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!