Osteoglossum bicirrhosum - AROWANA SREBRNA

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa - dorzecze Amazonki
WIELKOŚĆ:
100cm
ZACHOWANIE:
Bardzo agresywna ryba. Przebywa przy powierzchni wody. W akwarium należy trzymać pojedyńcze egzemplarze. Istnieje możliwość przyzwyczajenia do siebie ryb, ale muszą dorastać razem. Arowany należy łączyć wyłącznie z dużymi  gatunkami, które nie zajmują ich przestrzeni w zbiorniku.
TEMPERATURA:
24-30*C
WODA:
pH 6,0-6,5 ; woda miękka do twardej, lekko kwaśna.
POKARM:
Pokarm należy dostosować do wielkości ryby. Głównym pożywieniem powinny być żywe ryby (stynki, karasie, mieczyki), jako uzupełnienie diety można stosować rosówki i małe gryzonie. Najlepiej jednak przyzwyczajać od małego ryby do pobierania mrożonych filetów i martwych ryb, które łatwo kupić w każdym sklepie rybnym. Oszczędzi to wydatków na żywy pokarm. Jednak trzeba pamiętać że żywe ryby powinny stanowić pokarm podstawowy.
ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozradzana w akwariach. Dla pary najlepiej zastosować jak największy zbiornik. Absolutnym minimum jest zbiornik o długości 200cm.  Około kilkudziesięciu ziaren ikry o średnicy 16mm (!) brana jest przez samca do olbrzymiego pyska. Wylęg następuje po około 60 dniach. Przez cały czas inkubacji samiec nie pobiera pokarmu. Wylęg ma od razu 5-8cm. Nie pobiera od razu pokarmu, ponieważ zużywa zapas substancji odżywczych zgromadzonych w dużym woreczku żółtkowym. Po jego wykorzystaniu narybek zaczyna polować na młode ryby, skorupiaki i mięczaki. Rośnie bardzo szybko.
OPIS:
Wymaga bardzo dużego zbiornika. Jako podłoże najlepiej zastosować gruby żwir. Akwarium możemy obsadzić roślinnością. Jednak należy obsadzać wyłącznie mocnymi gatunkami. Delikatniejsze rośliny mogą być zniszczone przez przepływającą dużą rybę. Arowany w środowisku naturalnym wyskakują z wody w celu złapania ptaków. Dlatego akwarium powinno być szczelnie przykryte, a pokrywa dodatkowo obciążona (np.ciężką doniczką z kwiatkami). Jako przykrycie nie powinno stosować się szklanej szyby, ponieważ ryba z łatwością może ją zbić.

 

Fot. Rafał Kozera

Fot. Rafał Kozera

Fot. Rafał Kozera
 
Młode arowany, jeszcze w woreczkami żółtkowymi
Fot. Rafał Kozera

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!