Artykuły

Prętnik karłowaty na liście zagrożonych gatunków!

colisa2

Mamy zaskakującą i zarazem smutną wiadomość dla miłośników akwarystyki. Niestety Prętnik karłowaty Trichogaster lalius (Hamilton, 1822) został wpisany na Czerwoną Listę gatunków zagrożonych wyginięciem, która jest tworzona przez IUNC...

Czytaj więcej...

Modrook słoneczny (Pseudomugil furcatus)

 furcatus modrook

     Gatunek ten naturalnie występuje w Papui Nowej Gwineii między Dyke Ackland Bay, a Collingwood Bay. Po raz pierwszy zostały one złowione przez Hobart M. Van Deusen podczas Forth Archbold Expedition do Nowej Gwinei w dniu 24 sierpnia 1953 r. Środowisko ich życia to małe, czyste, stosunkowo szybko płynące strumienie słodkowodnych lasów deszczowych.

Czytaj więcej...

Bioasekuracja w domowym akwarium

aseku
W domowych akwariach często zmagamy się z wszelkiego rodzaju chorobami naszych podopiecznych. Wiąże się to z używaniem środków leczniczych, stratami w obsadzie i gorszą kondycją roślin. W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć warto dowiedzieć się, czym jest pojęcie bioasekuracja.

Czytaj więcej...

Raport dostępności ryb transgenicznych na rynku polskim

gmoryby

Zwierzęta transgeniczne z angielskiego Geneticaly Modified Organism (GMO) to zwierzęta których część genomu pochodzi z innych, często bardzo odległych filogenetycznie taksonów. Taka hybrydyzacja nie może zaistnieć w warunkach naturalnych. Jest ona wynikiem pracy laboratoryjnej.  Zwierzęta GMO pierwotnie były wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki między innymi medycynie i farmakologii.

Czytaj więcej...

Moja wielka mała Pielęgnica managuańska

Moja wielka mała Pielęgnica managuańska (Parachromis managuensis) Zmieniając akwarium na trzystulitrowe, zastanawiałam się nad jego obsadą. Wybór padł na pielęgnice. Lubię piaszczyste podłoże i zawsze staram się jak najdokładniej odwzorować naturalne środowisko ryb. W swoich zbiorach miałam wiele korzeni i chciałam je wykorzystać. Długo nie mogłam zdecydować się na konkretny gatunek pielęgnic.

Czytaj więcej...

Cała prawda o roślinach in vitro

Coraz częściej na półkach sklepowych można spotkać rośliny w żelu, in vitro. Pomimo, że duża liczba większych sklepów ma je w swojej ofercie, dla wielu są wciąż nowością. Stanowią one świetną alternatywę dla roślin w koszyczkach. Rośliny w żelu posiadają wiele atutów. Łatwiej adaptują się do warunków akwariowych, zapewniają szybkie rozpoczęcie wzrostu, są pozbawione glonów, ślimaków, chorób i pasożytów ryb oraz co bardzo ważne nie przedostają się wraz z nimi do wody szkodliwe środki ochrony roślin używane przy produkcji roślin w koszyczkach w szklarni inaczej zwanymi hydroponikom.

Czytaj więcej...

Jezioro Niegocin - problemy mazurskiego jeziora

jezioroniegocin

Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Niestety boryka się ono z wieloma problemami, których powodem jest człowiek....

Czytaj więcej...

Jezioro Niegocin - problemy mazurskiego jeziora

jezioroniegocin

Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Niestety borka się ono z wieloma problemami, których powodem jest człowiek....

Czytaj więcej...

Profilaktyka w akwarium, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć.

prevencja

Czym jest profilaktyka? To bardzo proste działania hobbysty, które prowadzą do uzyskania tzw. komfortu bytowego podopiecznych. Komfort bytowy to stan, w którym ryba w akwarium czuje się idealnie, a wszelkie czynniki wpływają pozytywnie na jej rozwój nie zagrażając jej zdrowiu.

Czytaj więcej...

Emersyjna hodowla roślin akwariowych

he1

Ciekawą alternatywą dla hodowli roślin akwariowych w tradycyjnych warunkach submersyjnych (w pełnym zanurzeniu) jest hodowla emersyjna (nadwodna). Paradoksalnie hodowla emersyjna jest o wiele łatwiejsza od hodowli wodnej. W powietrzu nie występują glony, więc największa zmora akwarystów w nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Czytaj więcej...

Wpływ temperatury na rozwój embrionalny i późniejszy ryb

ikra

Poczynając od najwcześniejszego etapu życia ryb, postaram się przybliżyć Państwu ten temat oczami akwarysty, hodowcy i naukowca tak by został on dobrze zrozumiany. Temperatura wody to czynnik, jaki ma ogromny wpływ na pierwsze momenty życia ryb, późniejszy rozwój i ich egzystencję.

Czytaj więcej...

ReeFlowers BioClean - pogromcy glonów

Wiadomo, że największa zmorą akwarystów są różnorakie glony w akwarium Dlatego na rynku można znaleźć dużo różnych firm oferujących preparaty właśnie na tę uciążliwość. Różnią się one między sobą właściwie wszystkim, a wybór w sklepach jest bardzo duży. Dlatego warto zwrócić uwagę na nowość, która pojawiła się na polskim rynku.

Czytaj więcej...

Zdechła najstarsza ryba akwariowa świata

Akwarium Shedd w Chicago poinformowało, że najstarsza, znana dotąd ryba akwariowa musiała zostać uśpiona. Rogoząb przez pracowników pieszczotliwie nazywany "Dziadek" przeżył w akwarium aż 84 lata.

Czytaj więcej...

Całe tabu o L400, czyli Hypancistrus sp. L400

To kolejny mój artykuł dotyczący tematu rzadkich zbrojników, które coraz częściej goszczą w naszych akwariach kupowane między innymi od szalonych hodowców takich jak ja. To bardzo budujące, gdy ludzie przychodzący do mnie do sklepu mówią, że zaraziłem ich zbrojnikami. W ostatnich kilku dniach właśnie takich kilkanaście osób trafiło do mnie i to nakręciło mnie do napisania kolejnego artykułu i odkrycia kolejnego tabu.

Czytaj więcej...

Hypancistrus sp. L333

hyp333

Artykuł specjalisty w hodowli zbrojników - Aleksandra Stefaniaka. Opisuje przebieg tarła oraz wychów młodych Hypancistrus sp. L333

Czytaj więcej...

Cała prawda o L201

l201m

Czytając w internecie na różnych forach wypowiedzi poważnych hodowców zbrojników i tych mniej poważnych doszedłem do wniosku, że czas obnażyć całą prawdę o L201, by rozpropagować trochę swojej pasji rybami zbrojnikowatymi wśród akwarystów.

Czytaj więcej...

Infekcje bakteryjne krewetek

infekcje2

Priorytetem w hodowli krewetek, jak i ich importu, jest odpowiednia jakość wody, dieta oraz współczynnik stresu. W tym artykule Rafał Janusch opisuje rodzaje infekcji u krewetek akwariowych, jak również sposoby na ich zwalczanie.

Czytaj więcej...

Unia Europejska zakazuje akwarystom raków

rakiuenie

Niedawno pisaliśmy o zakazie Unii Europejskiej sprowadzania i sprzedaży popularnego gatunku rośliny akwariowej Cabomba caroliniana. Jednak zakaz ten dotyczy również zwierząt akwariowych!

Czytaj więcej...

Hybrydyzacja zbrojników

royal2

Hybrydzacja zbrojników. Wszystko od A do Z na ten temat w obrębie rodzaju Hypancistrus.
Autor: Aleksander Stefaniak

Czytaj więcej...

Unia Europejska uderzyła w akwarystów - Cabomba caroliniana ZAKAZANA

cc22

Czy polityka Unii Europejskiej może negatywnie dotknąć akwarystów? Jak się okazuje, w pewnym procencie tak. Od 13 lipca 2016 r. jeden z popularnych od dziesięcioleci w akwarystyce gatunek rośliny został wykluczony z możliwości sprowadzania do krajów EU.

Czytaj więcej...

Skrzydlice dokonują inwazji na Morze Śródziemne

Wzrost temperatury wodach basenu  Morza Śródziemnego powoduje wzrost inwazji  obcych gatunków, takich jak lubiana przez akwarystów Skrzydlica (rodzaj. Pterois). Kolonizują one nowe terytoria co prowadzi do  poważnych skutków ekologicznych i społeczno-ekonomicznych.

Czytaj więcej...

Electric Blue Jack Dempsey - moje doświadczenia w hodowli

Długo można by się spierać, czy EBJD jest rybą atrakcyjną z akwarystycznego punktu widzenia, czy też nie. W większości przypadków są to bezowocne dyskusje na temat gustów, które niewiele wnoszą do świata akwarystyki. Jedno jest pewne – obok EBJD trudno przejść obojętnym. Pomimo tego, że już jakiś czas gości w naszych akwariach, ciągle wzbudza skrajne emocje – od zachwytów po pogardę…

Czytaj więcej...

Jaka powinna być grubość szyby w akwarium?

Akwaryści, którzy decydują się na sklejenie akwarium samodzielnie lub zlecenie tego szklarzowi często zastanawiają się, jakiej grubości powinno być szkło poszczególnych ścian zbiornika.

Czytaj więcej...

Jak założyć hodowlę wazonkowca (doniczkowców)

W tym artykule przedstawimy jak w prosty sposób założyć hodowlę żywego pokarmu dla ryb - wazonkowców, zwanych również doniczkowcami.

Czytaj więcej...

Ryby do nano akwarium słodkowodnego

Ostatnio akwaria nano (do 30 litrów) stają się bardzo popularne. Znajdziemy na nie miejsce w praktycznie każdym mieszkaniu, można z nich skomponować prawdziwą ozdobę pokoju, jak również są doskonałym domem dla krewetek. Akwaryści jednak najbardziej lubią ryby. Prezentujemy gatunki, które z powodzeniem można hodować w tak niewielkim akwarium

Czytaj więcej...

O słodkowodnych płaszczkach

Płaszczki słodkowodne pochodzą z Ameryki Południowej. Są to niesamowicie inteligentne, ciekawe i ruchliwe ryby, które niestety rosną do sporych rozmiarów. Największe mogą osiągnąć 80cm (w naturze nawet 100cm) średnicy talerza (Potamotrygon motoro, schroederi, henlei czy tigrina)

Czytaj więcej...

Kwarantanna nowych ryb

Choroby ryb są dużym problemem w akwariach. Spotyka się je zarówno w zbiornikach początkujących, jak i zaawansowanych akwarystów. Najczęściej jednak powodem chorób są zaniedbania i błędy samego akwarysty. Niestety choroby ryb w wielu przypadkach są trudne w leczeniu, a często są wręcz nieuleczalne.

Czytaj więcej...

ELOS – chelatowane nawozy w płynie

Naturalne strumienie i rzeki stale zapewniają roślinom substancje odżywcze pochodzące z obiegu wody. W systemach zamkniętych, jak akwaria roślinne, rośliny zużywają to, co jest dostępne lub udostępniane przez akwarystów.

Czytaj więcej...

Całe tabu o L46

Zanim zacząłem zajmować się Hypancistrusam sp. L46 zebrą zacząłem przeglądać różne fora i portale w celu znalezienia jak największej ilości informacyjnej o tym gatunku by móc zacząć się nim zajmować i spróbować  hodowli. Niestety gdziekolwiek wchodziłem czy to na jakiś portal lub forum to widniały i widnieją do dziś dnia inne dane a co gorsza tak rozbieżne ,że już sam straciłem wiarę że cokolwiek uzyskam z tej wiedzy.

Czytaj więcej...

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!