Artykuły
Prętnik karłowaty na liście zagrożonych gatunków!
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Super User
Mamy zaskakującą i zarazem smutną wiadomość dla miłośników akwarystyki. Niestety Prętnik karłowaty Trichogaster lalius (Hamilton, 1822) został wpisany na Czerwoną Listę gatunków zagrożonych wyginięciem, która jest tworzona przez IUNC...
Modrook słoneczny (Pseudomugil furcatus)
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Super User

Gatunek ten naturalnie występuje w Papui Nowej Gwineii między Dyke Ackland Bay, a Collingwood Bay. Po raz pierwszy zostały one złowione przez Hobart M. Van Deusen podczas Forth Archbold Expedition do Nowej Gwinei w dniu 24 sierpnia 1953 r. Środowisko ich życia to małe, czyste, stosunkowo szybko płynące strumienie słodkowodnych lasów deszczowych.
Bioasekuracja w domowym akwarium
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Super User
W domowych akwariach często zmagamy się z wszelkiego rodzaju chorobami naszych podopiecznych. Wiąże się to z używaniem środków leczniczych, stratami w obsadzie i gorszą kondycją roślin. W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć warto dowiedzieć się, czym jest pojęcie bioasekuracja.
Raport dostępności ryb transgenicznych na rynku polskim
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Witold Sosnowski
Zwierzęta transgeniczne z angielskiego Geneticaly Modified Organism (GMO) to zwierzęta których część genomu pochodzi z innych, często bardzo odległych filogenetycznie taksonów. Taka hybrydyzacja nie może zaistnieć w warunkach naturalnych. Jest ona wynikiem pracy laboratoryjnej. Zwierzęta GMO pierwotnie były wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki między innymi medycynie i farmakologii.
Moja wielka mała Pielęgnica managuańska
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Olga Lucedarska-Kurek
Moja wielka mała Pielęgnica managuańska (Parachromis managuensis) Zmieniając akwarium na trzystulitrowe, zastanawiałam się nad jego obsadą. Wybór padł na pielęgnice. Lubię piaszczyste podłoże i zawsze staram się jak najdokładniej odwzorować naturalne środowisko ryb. W swoich zbiorach miałam wiele korzeni i chciałam je wykorzystać. Długo nie mogłam zdecydować się na konkretny gatunek pielęgnic.
Cała prawda o roślinach in vitro
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Mariusz Poźoga
Coraz częściej na półkach sklepowych można spotkać rośliny w żelu, in vitro. Pomimo, że duża liczba większych sklepów ma je w swojej ofercie, dla wielu są wciąż nowością. Stanowią one świetną alternatywę dla roślin w koszyczkach. Rośliny w żelu posiadają wiele atutów. Łatwiej adaptują się do warunków akwariowych, zapewniają szybkie rozpoczęcie wzrostu, są pozbawione glonów, ślimaków, chorób i pasożytów ryb oraz co bardzo ważne nie przedostają się wraz z nimi do wody szkodliwe środki ochrony roślin używane przy produkcji roślin w koszyczkach w szklarni inaczej zwanymi hydroponikom.
Jezioro Niegocin - problemy mazurskiego jeziora
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Maja Prusińska
Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Niestety boryka się ono z wieloma problemami, których powodem jest człowiek....
Jezioro Niegocin - problemy mazurskiego jeziora
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Maja Prusińska
Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Niestety borka się ono z wieloma problemami, których powodem jest człowiek....
Profilaktyka w akwarium, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć.
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Aleksander Stefaniak
Czym jest profilaktyka? To bardzo proste działania hobbysty, które prowadzą do uzyskania tzw. komfortu bytowego podopiecznych. Komfort bytowy to stan, w którym ryba w akwarium czuje się idealnie, a wszelkie czynniki wpływają pozytywnie na jej rozwój nie zagrażając jej zdrowiu.
Emersyjna hodowla roślin akwariowych
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Mateusz Salawa
Ciekawą alternatywą dla hodowli roślin akwariowych w tradycyjnych warunkach submersyjnych (w pełnym zanurzeniu) jest hodowla emersyjna (nadwodna). Paradoksalnie hodowla emersyjna jest o wiele łatwiejsza od hodowli wodnej. W powietrzu nie występują glony, więc największa zmora akwarystów w nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.
Wpływ temperatury na rozwój embrionalny i późniejszy ryb
- Szczegóły
- Kategoria: Artykuły
- Aleksander Stefaniak
Poczynając od najwcześniejszego etapu życia ryb, postaram się przybliżyć Państwu ten temat oczami akwarysty, hodowcy i naukowca tak by został on dobrze zrozumiany. Temperatura wody to czynnik, jaki ma ogromny wpływ na pierwsze momenty życia ryb, późniejszy rozwój i ich egzystencję.
Więcej artykułów…
- ReeFlowers BioClean - pogromcy glonów
- Zdechła najstarsza ryba akwariowa świata
- Całe tabu o L400, czyli Hypancistrus sp. L400
- Hypancistrus sp. L333
- Cała prawda o L201
- Infekcje bakteryjne krewetek
- Unia Europejska zakazuje akwarystom raków
- Hybrydyzacja zbrojników
- Unia Europejska uderzyła w akwarystów - Cabomba caroliniana ZAKAZANA
- Skrzydlice dokonują inwazji na Morze Śródziemne