Ośmiornica ze słoniowatymi uszami - potwory z głębin

Ośmiornica ze „słoniowatymi uszami", przezroczyste trepangi i żywiące się ropą naftową robaki – to niektóre z wielkiej liczby nieznanych nauce istot, odkrytych w oceanach i morzach świata podczas prowadzonych obecnie międzynarodowych badań naukowych.

 

Opublikowany w Tokio raport podaje, że badania prowadzone są w ramach 10-letniego programu „Opis życia morskiego", który realizowany jest z inicjatywy ONZ. W przedsięwzięciu tym zaangażowanych jest przeszło dwa tysiące specjalistów z 80 krajów, pracujących nad kompleksowym katalogiem mieszkańców oceanów i mórz. Końcowy dokument o tych badaniach zamierza się opublikować w październiku 2010 roku.

 
  Fot. David Shale/Handout
   
 

Raport ogłoszony w Tokio poświęcony jest opisowi istot, żyjących na głębokościach od 1 tys. do 5 tys. metrów – czyli w strefie wiecznej ciemności. Badania prowadzono przy zastosowaniu automatycznych kamer, sonarów i innych urządzeń technicznych. W sumie eksperci wydzielili i opisali w raporcie ponad 17,6 tys. istot morskich. Zwierzęta te w dużej części  żywią się rozkładającymi się przy dnie biologicznymi resztkami.

Do najbardziej egzotycznych odkrytych istot należą robaki, które żywią się ropą naftową z głębokowodnych złóż, a także nieznane wcześniej nauce ośmiornice z płetwami w kształcie uszu słonia - odkryte w środkowej części Atlantyku. Naukowcy zdołali nawet schwytać jedną taką ośmiornicę długości dwóch metrów i wadze około 6 kilogramów. Na głębokości 2,5 tys. metrów w Zatoce Meksykańskiej znaleziono nieznany wcześniej gatunek całkowicie przezroczystego trepanga, zwierzęcia morskiego zaliczanego do strzykw, nazywanego ogórkiem morskim. W pobliżu Nowej Zelandii odkryto niezwykle piękne koralowe ogrody, rozciągające się na głębokości 1000 metrów.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!