Najdroższa ryba Świata

Huso huso czyli Bieługa występująca zlewnie mórz Kaspijskiego, Azowskiego, Adriatyckiego i Czarnego  należy do najdroższych ryb Świata. Swoją cenę zawdzięcza wyjątkowo smacznemu mięsu oraz oczywiście kawioru cenionego przez wszystkich smakoszy.

 

Bieługa swojego czasu dorastała do 1500kg i 8m długości. Historyczne pisma mówią nawet o rybach 9 metrowych oraz ponad 3000kg wagi!

W chwili obecnej w muzeach zachowały się egzemplarze 4-5m i 1000kg wagi. W chwili obecnej żyjąca ryba o wadze 200kg uważana jest za duży egzemplarz. Ryba jest też wpisana do czerwonej księgi zagrożonych gatunków. Oczywiście spadek wielkości występujących ryb oraz ich liczebności wiązał się z pożądaniem ich mięsa i przede wszystkim ikry w kuchniach Świata. Na mocy Konwencji Berneńskiej i Waszyngtońskiej wprowadzony został zakaz zabijania tych ryb. W 2005r. zakaz wprowadziła też agencja rządowa United States Fish and Wildfire Service.Zatrzymało to całkowicie import i obrót kawiorem z Bieługi.

Jednak chęć zasmakowania kawioru z niezwykłej ryby sprawia, że rośnie popyt na czarnym rynku. Amatorzy wyjątkowego kawioru są w stanie zapłacić bardzo duże pieniądze aby pojawił się on na bogatych stołach. Cena kawioru rośnie wraz ze zmniejszającą się liczebnością bieług. Dlatego Bieługa uznawana jest obecnie za najdroższą rybę Świata.

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!