Labeo frenatus

POCHODZENIE:
Azja Południowo-Wschodnia. Dorzecza Chao Phraya, Mekongu, Maeklongu, Xe Bangfai.
WIELKOŚĆ:
15cm 
ZACHOWANIE:
Żywa, ruchliwa i bardzo agresywna ryba w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Najlepiej trzymać pojedyncze egzemplarze w jednym akwarium. Nie zwraca uwagi na ryby innych gatunków i dlatego nadaje sie do akwarium ogólnego.
DYMORFIZM:
Samiec smuklejszy, samica pełniejsza.
TEMPERATURA:
24-27°C
WODA:
pH 6,5-7,5 ; woda miękka do średnio twardej. Koniecznie dobrze filtrowana i często odświeżana. Ryba jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia wody produktami przemiany materii
POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z dna. Ryba jest wszystkożerna. Najlepiej karmić zywymi i mrożonymi larwami oradów oraz dodatkiem pokarmu roślinnego.
ROZMNAŻANIE:
Dość trudny gatunek do rozmnożenia. Parę ryb nalezy umieścić w akwarium z miękkim dnem oraz licznymi kryjówkami w postaci łupin orzecha kokosowego, rurek i roślin. Akwarium powinno mieć przytłumione światło, temperatura w granicach 28°C, natomiast miekka woda filtrowana przez torf. Ikra składana jest w kryjówkach. Wylęg następuje po około 48 godzinach. Żerować zaczyna po następnych 2 dobach. Na początku należy karmić je wrotkami i pierwotniakami, przechodząc stopniowo na większe pokarmy. Odpowiednio karmione młode szybko rosną. ich barwa na początku jest jesnobrunatna. Z czasem ryby ciemnieją, a charakterystyczna czerwona płetwa pojawia się w około siódmym tygodniu życia.
OPIS:
Miejscami gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Potrzebuje dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Większe egzemplarze są dosyć niezgodne i agresywne. Zaleca sie trzymanie z wiekszymi rybami. Nie polecany dla początkujących akwarystów, ze wzgledu na skłonności tej ryby do chorób. Dekoracje z korzeni i kamieni. Idealnie nadają się rzeczne otoczaki. Najlepiej zastosować ciemnie dno i kontrastujące kamienie. Jednak nie za jasne. Czarne ryby z czerwonym ogonem pięknie prezentują się właśnie w tak wystrojonym zbiorniku. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, ponieważ ryby mogą z niego wyskakiwać. Wymaga dobrej filtracji wody oraz napowietrzenia wody.
SYNONIMY:
Labeo frenatus
Epalzeorhynchus frenatus
Epalzeorhynchos frenatus
Labeo erythrurus


Fot. acuamanus.com.ar

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!