Aphyocharax anisitsi - Żwawik czerwieniak

POCHODZENIE:
Argentyna - rzeka Pio Parana. W naturze preferuje wody o wolniejszym nurcie, gęsto obsadzone roślinnością oraz gęsta obsadą roślinności.
WIELKOŚĆ:
5 cm.
DYMORFIZM:
Samce posiadają pierwsze promienie płetwy odbytowej przekształcone w tzw. "haczyki partnerskie". Służą one do przytrzymania samicy podczas tarła. Są one również mniejsze od samic i żywiej ubarwione. Samica pełniejsza w partii brzusznej i mniej intensywnie ubarwiona.
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.  Należy trzymać ją w większym stadzie, w którym czuje się najlepiej oraz pokazuje swoje całe piękno.  Ryby potrafią bez problemu wyskoczyć z akwarium, dlatego zbiornik powinien być szczelnie przykryty szybą lub pokrywą.
TEMPERATURA:
18-25°C
WODA:
Woda powinna być wydajnie filtrowana oraz napowietrzana. pH 6,0-7,0 ; twardość 5-15°dGH.
POKARM:
Żywy i suchy z dodatkiem roślinnego. Gatunek wszystkożerny i nie ma problemów z przyzwyczjeniem go do pokarmów sztucznych.
ROZMNAŻANIE:
Nie przysparza problemów w rozmnażaniu w warunkach akwariowych. Na zbiornik tarliskowy należy przeznaczyć akwarium o pojemności około 60 litrów. Woda miękka - około 10°dGH ie lekko kwaśna pH 6,0-6,5, temperatura około 24°C. Na dno zbiornika należy położyć grubą warstwę mchu lub ruszt ikrowy. Tarło może przebiegać w grupie kilkunastu osobników lub jednej pary. Samica składa od 300 do 500 ziaren ikry w toni wodnej. Opadające na dno jaja przyczepiają się do roślin i mchu. Wtedy należy dorosłe ryby odłowić. Wylęg następuje po około 24 godzinach. Po następnych 5 dniach młode wykorzystują zawartość woreczka żółtkowego i zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Karmić należy pierwotniakami i larwami solowca. Następnie wraz z podrośnięciem młodych trzeba przechodzić na oczliki i pylistą, suchą karmę.
OPIS:
Wymaga akwarium o pojemności minimum 60 litrów. Dla większego stada ryb akwarium powinno być oczywiście odpowiednio większe. Zbiornik musi być szczelnie przykryty, ponieważ ryby mają tendencję do wyskakiwania z akwarium. Podłoże najlepiej ciemne, ponieważ ryby najlepiej na nim wyglądają. Akwarium powinno być obsadzone roślinami tak, by zapewnić rybom bardzo dużo miejsca do pływania. Dlatego najlepiej obsadzić roślinnością tył akwarium, a środek i przód pozostawić wolne do swobodnego pływania dla ryb. Dekoracje z korzeni, kawałków drewna i lignitów. Oświetlenie niezbyt jasne. Powinno być przytłumione przez rośliny pływające.


Fot. Licencja GNU

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!