Archocentrus centrarchus

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa
WIELKOŚĆ:
15cm
ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Zajmuje denną część w akwarium. Najlepiej trzymać ryby w parach. Jednak z uwagi na napastliwość samca w stosunku do niedojrzałych samic, należy zapewnić w akwarium dużą ilość kryjówek.
DYMORFIZM:
Samiec większy od samicy.
TEMPERATURA:
26-30°C
WODA:
pH 6,5-7,5 ; woda świeża, często podnieniana z dobrą filtracją biologiczną.
POKARM:
Żywe, mrożone i sztuczne pokarmy zwierzęce. Przysmak stanowią dżdżownice. jednak nie należy podawać ich zbyt często, ponieważ ten wysokokaloryczny pokarm może doprowadzić do otłuszczenia wątroby.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 28-30°C. W zbiorniku tarliskowym powinno znaleźć się dużo kryjówek dla samicy. Ikra składana na ścianach zbiornika i grotach skalnych w ilości 250-500 ziaren. Wylęg po około 3-4 dniach. Rodzice przenoszą młode do dołków wykopanych w podłożu i troskliwie opiekują się potomstwem. Wylęg początkowo karmiony jest przez rodziców śluzem skórnym (jak to występuje u paletek), następnie należy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą. Podchów łatwy, szybko rośnie.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości minimum 80cm. Akwarium powinno obfitować w liczne kryjówki z grot skalnych oraz korzeni. Zalecana jest częściowa gęsta obsada roślin, ale jednocześnie dużo miejsca do swobodnego pływania. Ryby lubią czystą, dobrze natlenioną wodę. Ponieważ ryby z upodobaniem rozkopują podłoże, rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach.

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!