Cyptoheros spilurus - Pielęgnica błękitnooka

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa: Belize, Guatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua
WIELKOŚĆ:
12 cm
ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Zajmuje denną część w akwarium. Najlepiej trzymać ryby w parach. W okresie tarła staje się bardziej agresywna.
DYMORFIZM:
Samiec większy od samicy. Płetwa grzbietowa i odbytowa jest u samców wydlużona i ostro zakończona. Na płetwie grzbietowej u samicy widoczna jest czarnogranatowa plama. W okresie tarła samiec nabiera intensywnego , ciemnego koloru.
TEMPERATURA:
22-24°C
WODA:
pH 6,5-7,0 ; Twardość ogólna średnia do 15°n. Woda powinna być świeża, często podmieniana z dobrą filtracją biologiczną.
POKARM:
Żywe, mrożone i sztuczne pokarmy zwierzęce.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 27-38°C. W zbiorniku tarliskowym powinno znaleźć się dużo kryjówek dla samicy. Ikra składana na ścianach zbiornika, grotach skalnych, korzeniach i innych płaskich powierzchniach. Wylęg następuje po około 3-4 dniach. Rodzice przenoszą wtedy młode do dołków wykopanych w podłożu i troskliwie opiekują się potomstwem. Samica jest odpowiedzialna za opiekę nad ikrą i narybkiem, natomiast samiec strzeże terytorium. Po kolejnych 4-5 dnich wylęg zaczyna pływać swobodnie w poszukiwaniu pokarmu. Młode należy karmić wrotkami, larwami oczlika itp, przechodząc stopniowo na większe pokarmy. Podchów łatwy, szybko rośnie.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości minimum 100cm. Akwarium powinno obfitować w liczne kryjówki z grot skalnych oraz korzeni. Zalecana jest częściowa gęsta obsada roślin, ale jednocześnie dużo miejsca do swobodnego pływania. Ryby lubią czystą, dobrze natlenioną wodę. Ponieważ ryby z upodobaniem rozkopują podłoże, rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach.
SYNONIMY:
Archocentrus spilurum (Günther, 1862)
Archocentrus spilurus (Günther, 1862)
Cichlasoma cutteri (non Fowler, 1932)
Cichlasoma immaculatum Pellegrin, 1904
Cichlasoma spilurum (Günther, 1862)
Cichlasoma spinosissimum immaculata Pellegrin, 1904
Heros spilurus Günther, 1862
 

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!