Cryptoheros nanoluteus - Pielęgnica z Guabo

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa; Panama, Kostaryka
WIELKOŚĆ:
8-10 cm 
ZACHOWANIE:
Ryba umiarkowanie agresywna i terytorialna. Najlepiej trzymać z innymi gatunkami pielęgnic z Ameryki Centralnej. W okresie tarła ryby stają się agresywniejsze.
DYMORFIZM:
Samiec jest większy od samicy i żywiej ubarwiony. Samica jest zaokrąglona. Samce dorastają zwykle do 10 cm, samice nie przekraczają 8 cm. Samiec w okresie tarła przybiera mocniejszych barw. Samice dodatkowo mają charakterystyczną , ciemną plamę na płetwie grzbietowej.
TEMPERATURA:
22-30°C
WODA:
pH 5,0-7,5 ; Twardość 8-16°, woda średnio twarda do twardej; twardość do 15°n.
POKARM:
Wszystkożerna. Zarówno żywe, mrożone jak i suche pokarmy są chętnie przyjmowane. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów i skorupiakami. W diecie powinny znaleźć się również pokarmy pochodzenia roślinnego jak sparzone warzywa oraz pokarmy na bazie spiruliny.
ROZMNAŻANIE:
Do rozrodu najlepiej przeznaczyć parę młodych ryb, która dawno dobrała się w pary. W akwarium tarliskowym najlepiej umieścić jedną taką parę, ponieważ w tym okresie samiec staje się bardzo agresywny i nie toleruje innych samów w obrębie jego terytorium. Jeśli chcemy do rozrodu przeznaczyć dwie pary w tym samym zbiorniku, należy zadbać aby był on odpowienio większy. Temperatura 25-27°C. Ikra składana jest zwykle w kamiennych grotach lub pod korzeniami. W czasie tarła samica opiekuje się ikrą oraz młodymi, natomiast samiec zaciekle broni terytorium odganiając ewentualnyc intruzów. W czasie jednego tarła składanych jest do 200 sztuk ikry. Wylęg następuje po około 3 dniach i młode opadają na dno jaskini. Wtedy są przenoszone do wcześniej wykopanych dołków. Młode zaczynają pływać po około 3-4 dniach. Należy karmić drobnym żywym pokarmem jak larwy solowca i pylistą suchą paszą, przchodząc stopniowo na pokarmy większe. Opieka rodziców nad potomstwem trwa kilka tygodni, dopóki młode nie opuszczą samodzielnie gniazda.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości najmniej 80cm. Podłoże żwirowate. Miejscami gęsta obsada roślin lecz również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kawałków drewna i kamieni, tworzących liczne kryjówki. Ponieważ ryby przekopują podłoże, wszelkie rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach. Inaczej ryby będą je wykopywać.
SYNONIMY:
Archocentrus nanoluteus (Allgayer, 1994)
 


Fot. Klaus Steinhaus


Fot. Klaus Steinhaus


Młode egzemplarze
Fot. Piotr Koba

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!