Chuco intermedius

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa. W naturze zasiedlają szybko płynące rzeki.
WIELKOŚĆ:
25 cm
DYMORFIZM:
Samiec jest większy i posiada bardziej wydłużone płetwy grzbietową i odbytową.
ZACHOWANIE:
Dość agresywna ryba w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Mniej agresywna w stosunku do innych gatunków. W okresie tarła jej agresja potrafi wzrosnąć zarówno u samic, jak i samców. Są to ryby szybko pływające oraz bardzo ruchliwe, dlatego muszą posiadać obszerny zbiornik.
TEMPERATURA:
26-30°C 
WODA:
pH: 7,5-8,0 ; średnio twarda do twardej; twardość 10 -20°n. Woda powinna być wydajnie filtrowana oraz silnie napowietrzana.
POKARM:
Wszystkożerna. W naturze odżywia się bezkręgowcami, owadami, roślinami. W warunkach akwariowych pokarm żywy i suchy pokarm jest chętnie przyjmowany. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów (ochotka, tubifex, szklarka itp.). Konieczny jest w diecie dodatek pokarmu roślinnego, gdyż inaczej ryby będą podgryzać rośliny. Ryby często przekopują podłoże, a nawet odwracają kamienie w poszukiwaniu pokarmu.
ROZMNAŻANIE:
Do tarła należy przeznaczyć dobrze wykarnioną parę ryb. Akwarium powino obfitować w groty skalne, ponieważ właśnie tam dochodzi do tarła.  Przed tarłem zarówno samiec, jak i samica stają się bardzo agresywni. Ikra składana jest w grotach skalnych. Wylęg po około 2-3 dniach. Jest dość duży i chętnie przyjmuje drobny pokarm.  Po wykluciu narybek przenoszony jest do wcześniej przygotowanych dołków. Rodzice bardzo troskliwie opiekują się potomstwem odganiając potencjalnych wrogów.
OPIS:
Dla jednej pary ryb wymagane jest akwarium o długości przynajmniej 150 cm. Dla większej ilości par należy zapewnić większy zbiornik. Najlepiej trzymać je z innymi pielęgnicami o podobnych rozmiarach. Podłoże żwirowate lub piaszczyste. Dekoracje z korzeni, kamienie i grot skalnych. Elementów dekoracyjnych musi być w akwarium dużo, ponieważ ryby wymagają kryjówek. Jest go gatunek szybko pływający, dlatego dekoracje nie powinny przeszkadzać w swobodnym pływaniu. Dlatego kamienie, groty itp. najlepiej umieścić po bokach oraz z tyłu zbiornika, pozostawiając przednią cześć akwarium wolną do swobodnego pływania.   Rośliny o mocnych liściach, które będą odporne na podgryzanie (anubiasy, microsoria).
Gatunek znajduje się na Czerwonej Liście IUCN zagrożonych gatunków.
SYNONIMY:
Heros angulifer (Allgayer, 1989)
Acara rectangularis (Regan, 1905)
 


Fot. cichlids.com


Fot. cichlids.com

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!