Cobitis taenia - Koza

POCHODZENIE:
Europa i Azja. Gatunek powszechnie występuje w Polsce w czystych wodach o piaszczystym dnie.
WIELKOŚĆ:
15cm 
ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Nadaje się do każdego zbiornika z niewielkimi, nieagresywnymi rybami.  Najbardziej aktywna nocą. W ciągu dnia zwykle jest zagrzebana w piaszczystym podłożu.
DYMORFIZM:
Samiec posiada węższe płetwy piersiowe. Są one ozdobione dodatkowo po wewnętrznej stronie perłową wysypką (tzw. łuska Canastiniego)
TEMPERATURA:
15-18ºC
WODA:
pH 6,0-8,0 ; twardość  6-20ºdGH. Woda powinna być raz w tygodniu podmieniana w ilości około 25% objętości zbiornika.
POKARM:
Larwy owadów: ochotka, rurecznik, larwy komarów. Ryby można przyzwyczaić również do pobierania pokarmów suchych w postaci płatków, granulatu i tabletek. Pokarm pobierany z dna.
ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozradzany w akwarium. W naturalnym środowisku tarło następuje na przełomie kwietnia i maja. W warunkach akwariowych można do niego doprowadzić poprzez obniżenie poziomu wody do 15cm oraz przykryć powierzchnię wody pływającymi roślinami o długich korzeniach (rzęsa, salwinia). Wśród tych roślin następuje tarło. Po tarle rodziców należy odłowić. Wylęg następuje po około 4-5 dniach. Na samym początku należy karmić młode pierwotniakami i wrotkami. Podchów dość trudny.
OPIS:
Wymaga zbiornika o pojemności najmniej 200 litrów. Podłoże z piasku, który musi być dobrze wypłukany. Dekoracje z kamieni - otoczaków oraz korzeni i kawałków drewna. Taki aranż będzie imitował naturalne środowisko ryb i zapewni im wystarczającą ilość kryjówek. Miejscami zalecana gęsta obsada roślin oraz rośliny pływające, zaciemniające częściowo zbiornik. Akwarium nie powinno być zbyt mocno oświetlone. Ryby są bardzo odporne na brak tlenu w wodzie, ponieważ korzystają z tzw. oddychania jelitowego. Gatunek jest w Polsce objęty ochroną.


Fot. GNU Licence

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!