Potamotrygon sp. Pearl

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa - Amazonka, Rio Napo, Rio Solimoes, Rio Para.
WIELKOŚĆ:
W warunkach akwariowych osiąga rozmiary 40cm średnicy
ZACHOWANIE:
Ryba agresywna. Zajmuje dno zbiornika. Należy trzymać jedynie z większymi egzemplarzami innych gatunków. Nie należy łączyć ich z dużymi zbrojnikami, ponieważ przysysając się do ciała płaszczek, mogą uszkodzić ich delikatną skórę.
DYMORFIZM:
U samca doskonale widoczne są narządy kopulacyjne, które znajdują się u nasady ogona.
TEMPERATURA:
25-28°C
WODA:
pH 6,0-6,5 ; miękka do 16ºdGH ; zalecana bardzo silna filtracja
POKARM:
Pokarm pochodzenia zwierzęcego. Należy karmić dżdżownicami, rybami, skorupiakami, filetami rybnymi i chudym mięsem. Pokarm brany z dna. Ryby są bardzo żarłoczne i należy je karmić nawet kilka razy w ciągu dnia.
ROZMNAŻANIE:
Gatunek żyworodny. Do zapłodnienia zachodzi w ciele samicy, która rodzi w pełni uformowane młode płaszczki. Zwykle w jednym miocie jest od 2 do 7 młodych. Należy je karmić na początku larwami owadów, przechodząc stpniowo na pokarmu grubsze wraz ze wzrostem płaszczek. Bardzo łatwo rozmnaża się w warunkach akwariowych.
OPIS:
Akwarium o pojemności 800 litrów Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwirku. Nie należy stosować żwiru i kamieni z ostrymi krawędiami. Dekoracje z dużych korzeni, kamienie - otoczaków. Dekoracje powinny być masywne i ciężkie oraz dobrze zabezpieczone przed przesuwaniem, ponieważ wyrośnięte płaszczki bez problemów mogą je przesuwać. Rybom koniecznie należy zapewnić dużo odkrytego dna do swobodnego poruszania się. Rośliny koniecznie duże i posadzone w doniczkach, obłożonych kamieniami. W przeciwnym wypadku mogą być zniszczone przez ryby. Zbiornik powinien mieć jasne oświetlenie. Akwarium powinno być koniecznie przykryte lub zabezpieczone siatką przed wyskakiwaniem ryb. Grzałkę w akwarium należy zabezpieczyć i umiejscowić w miejscu niedostępnym dla ryb, ponieważ są one wrażliwe na poparzenia. Płaszczki posiadają w połowie długości ogona kolec jadowy. Ukłucie może być niebezpieczne dla człowieka, dlatego należy stosować wszelkie środki ostrożności!
Gatunek posiada wiele odmian barwnych, które różnią się odcieniem ubarwienia, szczegółami rysunków na grzbiecie czy intensywnością ubarwienia. W handlu płaszczki wystepują pod nazwami: Potamotrygon orbignyi, Potamotrygon reticulata.
 
Fot. amazonasrochen.ch


Narządy płciowe samca płaszczki


5 tydzień ciąży samicy

Duże kolce jadowe należały do 45 cm płaszczek, mały kolec był własnością paromiesięcznej płaszczki, jak widać jeden z kolców jest tępy. Płaszczki nie mają czucia w nich i bez problemu można cążkami go przyciąć. W ten sposób zabezpieczamy się przed ewentualnym ukłuciem. Należy jednak pamiętać, że płaszczki co kilka miesięcy "wymieniają" kolec na nowy.

Zobacz też:

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!