Paratrygon aiereba

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa - Amazonka, Rio Napo, Rio Solimoes, Rio Para.
WIELKOŚĆ:
W warunkach akwariowych osiąga rozmiary 80cm średnicy
ZACHOWANIE:
Ryba agresywna. Zajmuje dno zbiornika. Należy trzymać jedynie z większymi egzemplarzami innych gatunków. Nie należy łączyć ich z dużymi zbrojnikami, ponieważ przysysając się do ciała płaszczek, mogą uszkodzić ich delikatną skórę.
DYMORFIZM:
U samca doskonale widoczne są narządy kopulacyjne, które znajdują się u nasady ogona.
TEMPERATURA:
25-28°C
WODA:
pH 6,0-6,5 ; miękka do 16ºdGH ; zalecana bardzo silna filtracja
POKARM:
Pokarm pochodzenia zwierzęcego. Należy karmić dżdżownicami, rybami, skorupiakami, filetami rybnymi i chudym mięsem. Pokarm brany z dna. Ryby są bardzo żarłoczne i należy je karmić nawet kilka razy w ciągu dnia.
ROZMNAŻANIE:
Gatunek żyworodny. Do zapłodnienia zachodzi w ciele samicy, która rodzi w pełni uformowane młode płaszczki. Zwykle w jednym miocie jest 2 sztuk młodych. Należy je karmić na początku larwami owadów, przechodząc stpniowo na pokarmu grubsze wraz ze wzrostem płaszczek. Bardzo łatwo rozmnaża się w warunkach akwariowych.
OPIS:
Akwarium o pojemności 1000 litrów Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwirku. Nie należy stosować żwiru i kamieni z ostrymi krawędiami. Dekoracje z dużych korzeni, kamienie - otoczaków. Dekoracje powinny być masywne i ciężkie oraz dobrze zabezpieczone przed przesuwaniem, ponieważ wyrośnięte płaszczki bez problemów mogą je przesuwać. Rybom koniecznie należy zapewnić dużo odkrytego dna do swobodnego poruszania się. Rośliny koniecznie duże i posadzone w doniczkach, obłożonych kamieniami. W przeciwnym wypadku mogą być zniszczone przez ryby. Zbiornik powinien mieć jasne oświetlenie. Akwarium powinno być koniecznie przykryte lub zabezpieczone siatką przed wyskakiwaniem ryb. Grzałkę w akwarium należy zabezpieczyć i umiejscowić w miejscu niedostępnym dla ryb, ponieważ są one wrażliwe na poparzenia. Płaszczki posiadają w połowie długości ogona kolec jadowy. Ukłucie może być niebezpieczne dla człowieka, dlatego należy stosować wszelkie środki ostrożności!
 
Fot. amazonasrochen.ch


Narządy płciowe samca płaszczki


5 tydzień ciąży samicy

Duże kolce jadowe należały do 45 cm płaszczek, mały kolec był własnością paromiesięcznej płaszczki, jak widać jeden z kolców jest tępy. Płaszczki nie mają czucia w nich i bez problemu można cążkami go przyciąć. W ten sposób zabezpieczamy się przed ewentualnym ukłuciem. Należy jednak pamiętać, że płaszczki co kilka miesięcy "wymieniają" kolec na nowy.

Zobacz też:

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!