Magazyn Akwarium nr.132 9/2013

 Spis treści:

  • Mikołaj Szostek: Zagrzebka Guenthera
  • Dr Maja Prusińska: Ciemna strona akwarystyki
  • Paweł Zarzyński: Sorubim lima: groteskowy olbrzym
  • Katarzyna Palarska: Zasady żywienia zbrojników
  • Dr Grzegorz Soszka: Ławice
  • Rafał Kozera: Kwarantanna nowych ryb
  • Jacek Klonowicz: Szkoła fotografii akwarystycznej (3): Światło – klucz do sukcesu, część 2
  • Alek Bielski: Sledzik białostocki: Nie da się

 

 

Od redakcji:
 Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
ani się obejrzałem, jak upalne lato anno domini 2013 przeszło do historii, stając się zaledwie miłym wspomnieniem. Oto wrzesień za pasem i milowymi krokami zbliża się Zoo-Botanica we Wrocławiu. To na niej odbędzie się impreza, która już od trzech lat organizowana jest przez Wydawcę „Magazynu Akwarium”. Mowa oczywiście o uroczystości przyznawania i wręczania nagród im. Darka Firleja, które są nie tylko coraz szerzej dyskutowane i komentowane w gronie akwarystów, ale i szczerze oczekiwane. Kto w tym roku zostanie laureatem? Pożyjemy, zobaczymy... Choć z drugiej strony – teraz, kiedy trzymacie w ręku wrześniowe wydania naszych czasopism, wszystko jest już zapewne rozstrzygnięte.
Wrzesień to również miesiąc, kiedy branża akwarystyczna budzi się ze snu letniego, czyli estywacji. Zbiornikom naszym nie grozi teraz przegrzanie, a hodowcom i handlowcom krew jakby szybciej krąży w żyłach i mocniej pulsuje w skroniach. Zakładamy nowe akwaria, zmieniamy obsady, poszukujemy gatunków, na które dotychczas nie mieliśmy miejsca; tych, które do tej pory były poza naszym zasięgiem; lub tych, z których istnienia nie zdawaliśmy sobie po prostu sprawy. Niektórzy z nas sięgają po coraz modniejsze ryby z odłowu. Nie tylko takim pasjonatom i nawet nie tylko zwolennikom akwariów biotopowych polecamy otwierający wrześniowe wydanie MA tekst dr Mai Prusińskiej. Każdy szanujący się akwarysta powinien bowiem ten problemowy artykuł przeczytać. Nic na tym świecie nie jest nieskalane – również za akwarystyką czai się mroczny proceder....
W obecnym wydaniu naszego magazynu znajdziecie ponadto znakomity artykuł specjalizującej się w zbrojnikach Katarzyny Palarskiej, omawiający zasady żywienia tej grupy ryb. Z kolei Mikołaj Szostek przybliża nam cudną zagrzebkę Guenthera, a dr Paweł Zarzyński rzadko spotykanego w akwariach suma Sorubim lima. Obu tym omówieniom towarzyszą świetne zdjęcia Jacka Klonowicza, który – jak zwykle – wprowadza nas w tym numerze w arkana fotografii akwarystycznej. Dr Grzegorz Soszka, niekwestionowany znawca mórz i oceanów, który spędził wiele godzin pod wodą, omawia zjawisko ławicowości wśród ryb, którego to zjawiska zrozumienie niejednemu akwaryście może otworzyć oczy na zachowania niektórych ryb we własnym zbiorniku. Wreszcie Rafał Kozera z akwarium.info.pl głosi konieczność poddawania nowych ryb kwarantannie. Jest w czym wybierać, prawda?
Paweł Czapczyk

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!