Magazyn Akwarium nr 160 8-9/2016r.

Magazyn Akwarium nr 160

Spis treści:

Chris Lukhaup, tł. Joanna Uzar
Płyń, różowa rzeko!
W Serranía de la Macarena w Kolumbii odnaleźć można barwny spektakl natury, który jest jednocześnie nadzwyczajny, jak i fascynujący. Fenomenem tym jest Caño Cristales - rzeka, którą miejscowi nazywają również „rzeką pięciu kolorów”.

Paweł Czapczyk
Neolamprologus obscurus (Poll, 1978) – pielęgnica nie tylko dla koneserów
Neolamprologus obscurus ma zwartą budowę ciała. Cechuje go też bycza sylwetka, co oznacza, że ryba ta jest wysoka w „kłębie” i silnie umięśniona. Przy czym jej korpus wydaje się i tak niewielki w stosunku do trójkątnej głowy, zakończonej wielkim, głęboko rozwieranym pyskiem, który raz po raz ujawnia garnitur „psich” zębów.

Paweł Macioszek
Żywe skamieliny, czyli pierwotne taksony promieniopłetwych
Ryby promieniopłetwe (Actinopterygii) to największa gromada ryb. Liczy ona ponad 30 tysięcy gatunków. Dla porównania warto nadmienić, że siostrzana gromada ryb kostnoszkieletowych (Osteichthyes), czyli ryb mięśniopłetwych (Sarcopterygii), liczy zaledwie  7 współcześnie żyjących gatunków.

Hubert Zientek
Bojownik wspaniały (Betta splendens) - nieco praktycznych porad
Ta osobliwa i bardzo dekoracyjna ryba od dziesięcioleci cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród akwarystów, zwłaszcza początkujących. Zwana jest także bojownikiem syjamskim,  w języku angielskim: Siamese fighting fish. Należy do rodziny guramiowatych (Osphronemidae).

Stałe rubryki:
Aktualności
Encyklopedia
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Od wydawcy:
Czerwono mi...

Co za cuda natury odkrywa przed nami Świat. Zazdroszczę podróżnikom, dla których eksploracja przyrody jest codziennością. No może trochę przesadziłam, bo gdyby rzeczywiście odkrywanie cudów Natury było codziennością, to przecież cuda wówczas by nimi nie były.
Reportaż Chrisa Lukhaupa o kolumbijskiej roślinie o pięknym różnorodnym ubarwieniu, w tym soczystej czerwieni, zapowiadany tak dawno i w końcu opublikowany w bieżącym numerze, to taka perełka, a cud, jakby mogli powiedzieć dowcipnisie – że się go w końcu udało opublikować drukiem!
Ponieważ Czytelnicy żądali artykułu o bojowniku – jest, i to w najlepszej z możliwych narracji dra Huberta Zientka.
I jeszcze dwie perełki tego numeru: można by rzec – opowiadanie dra Pawła Czapczyka o pielęgnicy Neolamprologus obscurus oraz obszerne opracowanie Pawła Macioszka na temat ryb promieniopłetwych.

Przyglądam się właśnie statuetkom koników morskich – nagrodom przygotowanym na 6. już edycję Nagród im. Darka Firleja. Jak ten czas leci i przemija... W tym roku pojawią się nowi laureaci, nieznani wcześniej pierwszemu redaktorowi naczelnemu i twórcy naszego magazynu. Niebawem się wyjaśni.

Życzę pogodnej słonecznej jesieni.

Hania Stepnowska, wydawca, p.o. redaktora naczelnego
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!