Karpiowate

Agosia chrysogaster

POCHODZENIE:
Ameryka północna
WIELKOŚĆ:
10cm 
ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie. Tylko wtedy ryby najlepiej się czują i prezentują. Zajmuje wszystkie partie wody.
DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i smuklejszy. 
TEMPERATURA:
20-23*C  
WODA:
pH 8
POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Najlepiej jednak karmić żywymi i mrożonymi larwami komarów.
ROZMNAŻANIE:
Ikra składana jest w zagłębieniach piasku co chroni ją przed drapieżnikami. Rodzice nie opiekują się potomstwem.
OPIS:
wymaga zbiornika o pojemności najmniej 100 litrów. Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami, lecz z częścią do swobodnego pływania.  Dekoracje zbiornika z korzeni, kamieni i roślin. Zbiornik należy częściowo obsadzić roślinnością, ale pozostawić rybom też dużo miejsca do pływania.

Aphyocypris kikuchii

POCHODZENIE:
Tajwan.
WIELKOŚĆ:
8cm
ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie nawet kilkunastu osobników. Ryby wtedy najlepiej się czują i prezentują.
DYMORFIZM:
Samice w okresie tarła są grubsze od samców. 
TEMPERATURA:
21-25°C
WODA:
pH 6,5-7,5 ; twardość 5-15ºdGH ; woda powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana.
POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów, które są pobierana z toni wodnej.
ROZMNAŻANIE:
W warunkach akwariowych nie rozmnażana.
OPIS:
Wymaga zbiornika o pojemności minimum 120 litrów. Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna. Podłoże z ciemnego żwiru. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. W akwarium zalecana jest gęsta obsada roślin, ale również pozostawienie dużej przestrzeni do pływania. Część akwarium powinna być porośnięta roślinami o długich pędach, aby imitowały naturalne środowisko ryb. Wskazane są również rośliny pływające, które częściowo zaciemnią akwarium.


Fot. fishbase.org

 

Barbonymus schwanenfeldii - Brzanka wielka (Schwanenfelda)

POCHODZENIE:
Południowo-wschodnia Azja - dorzecze Mekongu i Chao Phraya, Półwysep Malajski, Sumatra, Borneo.
WIELKOŚĆ:
20cm w warunkach akwariowych. W naturze dorasta do 35cm długości. 
ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Należy trzymać w stadzie przynajmniej kilku egzemplarzy Tylko wtedy ryby najlepiej się czują i prezentują.  Trzymane pojedynczo egzemplarze są płochliwe. Ponieważ ryby lubią wyskakiwać, zbiornik należy szczelnie przykryć szybą lub pokrywą. Zalecane jest nietrzymanie z mniejszymi gatunkami, które mogą być potraktowane jako pokarm.
DYMORFIZM:
Nie występuje.
TEMPERATURA:
22-26°C
WODA:
pH 6,5-7,0 ; twardość 5-16ºdGH ; woda powinna być regularnie podmieniana minimum 20-25% tygodniowo. Rybom oprócz wydajnej filtracji należy zapewnić też duże napowietrzanie.
POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Bardzo żarłoczna, należy uważać, żeby nie przekarmiać ryb, ponieważ chętnie przyjmują każdy pokarm. Konieczny dodatek pokarmu roślinnego. Np. płatków na bazie spiruliny. Ryby bardzo chętnie zjadają też rośliny akwariowe, dlatego zalecana jest obsada jedynie gatunkami o mocnych liściach. Dietę trzeba również wzbogacić o inne pokarmy roślinne jak: szpinak, groszek, sałata, brokuły.
ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w akwariach.
OPIS:
Wymaga zbiornika o pojemności minimum 350 litrów. Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana oraz napowietrzana. Dekoracje z kamieni, korzeni, dużych kawałków drewna. Podłoże z piasku. Ponieważ ławice tych ryb są bardzo ruchliwe, trzeba zapewnić im dużo miejsca do pływania. W tym celu należy obsadzać akwarium roślinnością jedynie z tyłu oraz bokach akwarium, pozostawiając dużo wolnej przestrzeni na środku zbiornika.

Fot. aquabase.org
 

Balantiocheilos melanopterus - Brzanka rekinia

POCHODZENIE:
Azja Południowo-wschodnia - Sumatra, Borneo, dorzecza Mekongu i Cao Phraya. 
WIELKOŚĆ:
35cm jednak w akwariach nie rośnie powyżej 25cm. 
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Czasami dość płochliwa.  Najlepiej czuje się w obszernym zbiorniku w stadzie nawet 10 sztuk. Wtedy też ryby najlepiej się prezentują.
DYMORFIZM:
Samica jest pełniejsza, samiec smuklejszy.
TEMPERATURA:
22-26°C 
WODA:
pH 6,5-7,2 ; twardość 5-15ºdGH ; woda miękka do twardej.
POKARM:
Żywy i suchy. Gatunek bez problemu przyjmuje pokarmy żywe, mrożone jak i sztuczne. Konieczny jest w diecie tych ryb również dodatek pokarmów roślinnych.
ROZMNAŻANIE:
Nie rozradzana w akwarium.
OPIS:
Długość zbiornika minimum 120cm. Ryba wymaga jasno oświetlonego zbiornika i częściowo gęstej obsady roślin. Podłoże z ciemnego żwiru. Pozostawiamy jej również dużo miejsca do pływania. Z powodu dużych rozmiarów ryba ta wymaga dużego zbiornika. Lubi wyskakiwać z akwarium dlatego też zaleca się całkowite jego przykrycie. Dekoracje z kamieni, bambusa i korzeni.

 

Barbus arulius

POCHODZENIE:
Południowo-wschodnie Indie
WIELKOŚĆ:
12cm
ZACHOWANIE:
Spokojna i łagodna ryba. Najlepiej czuje się w stadzie przynajmniej 6 egzemplarzy.
DYMORFIZM:
Samiec jest silniej ubarwiony i smuklejszy oraz posiada bardziej wydłużone promienie płetwy grzbietowej.
TEMPERATURA:
22-27°C
WODA:
Twardość do 16°dGH, pH 6,0-7,5. Woda musi być koniecznie mocno filtrowana i napowietrzana. Zalecane są częste podmiany wody - nawet do 30% tygodniowo
POKARM:
Chętnie przyjmuje zarówno żywy jak i suchy pokarm
ROZMNAŻANIE:
Para ryb powinna być umieszczona w zbiorniku minimum 100 litrów. Temperatura 25°C , dość miękką wodą do 10ºn i pH 6,0-6,5. Akwarium powinno być gęsto obsadzone miękkolistnymi roślinami. Ikra jest składana wśród roślinności w ilości około 100 ziaren. Młode wylęgają się po około 36 godzinach, a po 6 dniach swobodnie pływa w zbiorniku. Młodym należy podawać pierwotniaki oraz larwy solowca.
OPIS:
Jest to gatunek bardzo żywy i towarzyski.  Nadaje się zarówno do zespołu większych, jak i mniejszych ryb. Dekoracje robimy z korzeni i kamieni. Miejscami gęsta obsada roślin, ale jednocześnie dużo miejsca do pływania. Wymaga zbiornika około 100 litrów pojemności.

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!