Hoplosternum littorale

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa - Argentyna, Boliwia, Brazylia, Gujana, Gujana Francuska, Peru, Surinam, Trynidad, Tobago, Urugwaj, Wenezuela.
WIELKOŚĆ:
23cm
ZACHOWANIE:
Spokojna, wdzięczna ryba. Odpowiednia do zespołu dużych, spokojnych gatunków. Zajmuje denna część akwarium. Z upodobaniem przekopuje dno w poszukiwaniu pokarmu. Szczególnie uaktywnia się wieczorem.
DYMORFIZM:
Samice większe i grubsze od samców. Samce posiadają wyraźnie wydłużony pierwszy promień płetw piersiowych.
TEMPERATURA:
20-25°C
WODA:
pH 6,0-8,0 ; twardość ogólna do 20ºdGH. W akwarium należy stworzyć ruch wody imitujący naturalne środowisko. Woda powinna być bardzo wydajnie filtrowana oraz podmieniana w ilości około 20% objętości zbiornika.
POKARM:
Wszystkożerna. Chętnie pobiera larwy owadów i suchą paszę. przysmakiem dorosłych egzemplarzy są dżdżownice. Nie należy jednak podawać ich zbyt często, ponieważ są bardzo kaloryczne i powodują otłuszczenie ryb. Zalecany jest obfity dodatek pokarmów roślinnych. Ryby bez problemu można przyzwyczaić do pobierania pokarmów suchych.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 24°C. Zbiornik tarliskowy dla pary ryb nie powinien być mniejszy niż 100 litrów. Ryby przed tarłem powinny być obficie i kalorycznie żywione. Akwarium powinno obfitować w rośliny pływające. Samiec buduje pieniste gniazdo pod powierzchnią wody.  Ikra duża w kolorze żółtym jest składana w ilości 800-1000 ziaren. Samicę po tarle odławiamy, ponieważ może stać się ofiarą samca broniącego ikry. Wylęg następuje po około 3-5 dniach. Po następnych dwóch dniach zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Jest to czas na odłowienie samca. Młode należy karmić początkowo larwami solowca i oczlikami. Młode szybko rosną, aczkolwiek bardzo nierówno. Dlatego należy przeprowadzać co jakiś czas i oddzielać duże egzemplarze od małych. W innym wypadku możemy się spodziewać kanibalizmu wśród narybku.
OPIS:
Wymaga zbiornika o pojemności minimum 150 litrów. Podłoże z zaokrąglonego żwirku. Inaczej istnieje niebezpieczeństwo pokaleczenia pyska i wąsików. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów i kawałków drewna. Rybom należy zapewnić jak najwięcej naturalnych kryjówek.

 


Fot. Daniel Blom

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!